Z wizytą w Karpackiej Troi

29 października, korzystając z pięknej jesiennej pogody, członkowie Stowarzyszenia zwiedzali Skansen Archeologiczny Karpacka Troja w Trzcinicy.  Skansen został otwarty w czerwcu tego roku i szybko stał się atrakcją turystyczną regionu.

Miejsce, w którym powstał Skansen, należy do najważniejszych stanowisk archeologicznych w Polsce o wyjątkowym znaczeniu dla poznania pradziejów całej Europy Środkowo-Wschodniej.  Tym bardziej cieszy fakt , iż dotyczy jasielszczyzny. Uczestnicy wycieczki z zainteresowaniem obejrzeli ekspozycję muzealną, teren grodziska „Wały Królewskie” oraz park archeologiczny.

Najcenniejszym miejscem Skansenu zajmującego 8 ha jest zachowane grodzisko. Na grodzisku zrekonstruowano fragmenty wałów obronnych i domostw. Skansen powstał w miejscu gdzie odkryto aż trzy osady powstałe w różnym czasie. Pierwszą – sprzed ponad 4 tys. lat, drugą – z XVI wieku p.n.e. i trzecią z VIII wieku, ale już naszej ery.

Obejrzyj galerię zdjęć z wycieczki, kliknij TUTAJ.

Zwiedzanie skansenu  uczestnicy wycieczki zaczęli od wystawy obrazującej życie mieszkańców Trzcinicy w poszczególnych epokach. Można na niej m.in. obejrzeć liczne zabytki archeologiczne. W trakcie prowadzonych w latach 90. XX w. prac archeologicznych znaleziono tu ok. 160 tys. różnego rodzaju zabytkowych przedmiotów. W Sali ekspozycyjnej przewodnik przedstawił zabytki odkryte podczas prac wykopaliskowych, na które składają się naczynia, wyroby z ceramiki, krzemienia i kamienia, kości i rogu, a także brązu i żelaza. Wiele z nich jest zabytkami unikatowymi, uznawanymi za wspaniałe dzieła dawnej sztuki i rzemiosła.

W budynku muzealnym obejrzeliśmy znakomity film opisujący dzieje tego miejsca.    Świetnie połączono w nim merytoryczną rzetelności i atrakcyjną formę, a jednocześnie udowodniono, że w Polsce  można zrobić film dokumentalny w ciekawy i nowoczesny sposób.

W parku archeologicznym podziwialiśmy wioski z początków epoki brązu i wczesnego średniowiecza, wykonane wg technologii stosowanej w pradziejach.

Członkowie Stowarzyszenia , którzy zdecydowali się na udział w jesiennej wycieczce do skansenu archeologicznego w Trzcinicy miło spędzili czas w  atrakcyjnym  i interesującym miejscu położonym tuż za opłotkami miasta. Trzeba tu wspomnieć , że w tym roku  Karpacka Troja została wybrana najlepszym obiektem turystycznym na Podkarpaciu.

/ag/

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.