Młodzi Jaślanie też potrafią opowiadać o tamtych czasach

Nagle obudziły się we mnie wątpliwości. Może wojna to nie tylko cyfry – „rozstrzelano około stu osób”. Co znaczy około? Sto jeden? Sto dwa? Może tym „zaokrąglonym” był mały chłopiec, który nie mógł się doczekać, kiedy pójdzie do szkoły, miał już wszystkie książki i zeszyty, nowiutki tornister i zanim poznał literki, zginął? – to fragment opowiadania Adama Bełdy. Młody literat na podstawie relacji swych bliskich, stworzył publikację, która pod wieloma względami zaskakuje. Czym? – przeczytajcie, przekonacie się sami. A z pewnością dowodzi, że również młodzież bardzo ciekawie potrafi opowiedzieć o czasach wojny.

Praca powstała pod kierunkiem Ewy Pietraszek, nauczycielki historii, Członka Zarządu Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Zdobyła uznanie zajmując czołową lokatę w prestiżowym konkursie. Oto opis tego projektu pióra Ewy Pietraszek.

W 2005 roku w 60 rocznicę zakończenia II wojny światowej  Gazeta Codzienna Nowiny i Narodowy Bank Polski w Rzeszowie   zorganizował konkurs „Historia mojego dziadka”. Ponieważ od  kilku lat moi uczniowie poznają historię II wojny światowej na przykładzie losów swoich najbliższych udało mi się zgromadzić dość pokaźny zbiór tych uczniowskich wypracowań. Dlatego też za zgodą uczniów i ich rodzin postanowiłam kilka najciekawszych  prac  zgłosić do udziału w konkursie. Mój cel jakim jest zainteresowanie uczniów historią, a zwłaszcza tą najbliższą, w pełni się powiódł, gdyż z każdym rokiem prace uczniów są coraz ciekawsze i lepiej opracowane. Najważniejsze jest natomiast to, że w kilku przypadkach dosłownie w ostatniej chwili  udało się nam ocalić te bezcenne wspomnienia, bowiem  rozmówcy moich uczniów już odeszli na tę drugą stronę.  Praca Adama Bełdy zajęła miejsce III,  a pozostałe otrzymały wyróżnienie.

Ewa Pietraszek. Fotografia z portalu www.wirtualnejaslo.pl .

Poniżej publikujemy w formie PDF wypracowania konkursowe wszystkich uczniów – uczestników konkursu:

Adam Bełda: Miasto, którego nie było …

Małgorzata Fijałka: Moja rodzina w czasach okupacji .

Karolina Krumin:  Moja rodzina w czasach II wojny światowej .

Piotr Mastalerz: Moje wspomnienia z okresu wojny.

Monika Mordawska: Jak została wyzwolona moja miejscowość .

Na pierwszym zdjęciu Adam Bełda podczas spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle, które odbyło się w grudniu ub.r. w ramach Klubu Powiększania Wyobraźni, po wydaniu debiutanckiej powieści fantastycznonaukowej „Edgar”. Zdjęcie z portalu jaslonet.pl . 

 

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.