Sukces młodej regionalistki z Jasła w ogólnopolskim konkursie

Izabela Filip, uczennica III klasy jasielskiego Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Zespole Szkół Miejskich Nr 3 w Jaśle, członkini Młodzieżowego Koła  Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego zajęła trzecie miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Historycznym „Krąg”. Wraz ze swym nauczycielem – opiekunem Wiesławem Hapem uczestniczyła w uroczystym podsumowaniu konkursu, które odbyło się w Warszawie, w auli Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Laureatka konkursu, okolicznościowy dyplom i cenną nagrodę rzeczową otrzymała   z rąk prof. dr. hab. Wiesława Jana Wysockiego.  Organizatorem tego cieszącego się dużą popularnością konkursu jest Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy i Kultury Regionalnej „Pokolenie” w Warszawie, a jego współorganizatorem i współpracownikiem merytorycznym – Wydział Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Młoda jaślanka musiała zmierzyć się z tematem „Najważniejsze wydarzenia historyczne mojego regionu”. Przygotowując się do konkursu zebrała mnóstwo materiału, później dokonała jego   weryfikacji i selekcji oraz krytycznej analizy źródeł, po czym opisała jej zdaniem najistotniejsze wydarzenia z dziejów Jasła i regionu. Skomentowała je, opatrzyła wnioskami, rycinami, fotografiami i wykonanymi przez siebie rysunkami. Całość stworzyła obszerną pracę o charakterze albumowym, która uzyskała duże uznanie w oczach ekspertów z dziedziny historii.

Warto dodać, że cztery lata temu inna uczennica Gimnazjum Nr 2, również podopieczna tego samego nauczyciela, Justyna Berowska zajęła w tym konkursie I miejsce w Polsce. Na przestrzeni kilku lat uczniowie z tego koła historyczno – regionalnego i Młodzieżowego Koła Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego uzyskali sporo innych znaczących osiągnięć, m.in.: Małgorzata Dybaś zajęła I miejsce w kraju w konkursie „Związki mojej miejscowości z Wojskiem Polskim”, Szymon Inglot był I w Polsce w konkursie „Polska i Polacy w latach 1939 –1989”, Michał Hap, Szymon Inglot i Patryk Wierdak uzyskali II miejsce w ogólnopolskim konkursie „Odważmy się być wolnymi”, a kilkuosobowy zespół uczniowski zajął III miejsce w Polsce w konkursie „Katyń… ocalić od zapomnienia”.  W każdym z tych konkursów istotne były wątki regionalne związane z Jasłem i Jasielszczyzną.

 

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.