Wernisaż fotografii Mieczysława Wieteski

Już wkrótce wyjątkowy wernisaż. 1 października w Jasielskim Domu Kultury otwarta zostanie wystawa zdjęć  Mieczysława Wieteski. Wyboru zdjęć dokonały żona fotografa Aleksandra oraz Felicja Jałosińska. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego jest współorganizatorem przedsięwzięcia. Zapraszamy do przeczytania informacji na temat wernisażu opracowanej przez JDK.

Galeria Jasielskiego Domu Kultury zaprasza na wernisaż wystawy zdjęć znanego Jasielskiego fotografika Mieczysława Wieteski, który odbędzie się 1 października br. ogodz. 17. w Jasielskim Domu Kultury. Ekspozycja czynna będzie do końca miesiąca. 

Głównym jej tematem będą archiwalne zdjęcia reportażowe, przedstawiające Jasło i okolice, ze zbiorów żony fotografa Aleksandry Wieteski i Felicji Jałosińskiej. Organizatorami wystawy są Jasielski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

Mieczysław Wieteska (1914 – 2004 r.) po raz pierwszy z fotografią zetknął się jako uczeń drukarski. Pierwsze zdjęcia wykonał przy pomocy znalezionego i naprawionego aparatu skrzynkowego. Podstaw fotografii profesjonalnej uczył się w zakładzie fotograficznym znanego w Lublinie fotografa Hartwiga. Fotografia stała się jego pasją, z której nie zrezygnował nawet w czasie służby wojskowej. W 1937 r. na w wystawie fotograficznej w Łodzi zdobył I miejsce za reportaż o tematyce sportowej. Pracując w redakcji dziennika „Echo Łódzkie” zajmował się głównie fotografią prasową. Ranny w kampanii wrześniowej 1939 roku, wrócił do Lublina, gdzie otworzył duży zakład fotograficzny, w którym robił zdjęcia legitymacyjne do tzw. kenkart. Aresztowany w 1942 r. zbiegł i ukrywał się na terenie powiatu krośnieńskiego. Po wojnie powrócił do Lublina i nadal prowadził zakład fotograficzny. Na jakiś czas został oddelegowany do Rzeszowa, a w 1952 r. przeniósł się do Jasła, gdzie przy ul. Tkaczowa 2 założył zakład fotograficzny „Karpaty”. W prowadzonym przez 42 lata atelier zajmował się fotografiką portretową; dokumentował także wydarzenia w mieście i brał udział w wielu wystawach fotograficznych. Ponadto był m.in. radnym Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie, członkiem Krajowej Komisji Fotografów, wiceprzewodniczącym Rzemieślniczej „Solidarności” Okręgu Południowego. Pracował społecznie w Jasielskim Domu Kultury jako instruktor sekcji fotograficznej, działał w Stowarzyszeniu Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i wieloma innymi odznaczeniami.

JDK – syl

 

 

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.