W Jaśle stanął pomnik z popiersiem Romualda Palcha

Pomnik Palcha17 maja 2016 r., w ramach obchodów Dnia Strażaka,  przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle odsłonięto postawiony tam pomnik Romualda Palcha – założyciela jasielskiej straży pożarnej i jej pierwszego naczelnika oraz działającego na kilku innych polach  Honorowego Obywatela Miasta Jasła.

Inicjatorem tego przedsięwzięcia i projektu już kilka lat temu był obecny zastępca komendanta Powiatowego PSP w Jaśle mł. bryg. Bogdan Ziemba. Nawiązał kontakt z ówczesnym dyrektorem JDK, już nieżyjącym śp. Karolem Głową. W efekcie, w trakcie jednego z plenerów, powstał gipsowy model popiersia Palcha wykonany przez artystkę Agnieszkę Tuleję. W oparciu o niego jasielski rzeźbiarz Andrzej Samborowski – Zajdel, członek SMJiRJ,  przygotował odlew z brązu. Wykonał on też okolicznościową tablicę o treści: „Romuald Palch – 1842 – 1920. Założyciel i pierwszy komendant straży pożarnej w Jaśle. Za działalność społeczną w 1899 r. wyróżniony tytułem Honorowy Obywatel Królewskiego Wolnego Miasta Jasła”.

Fot. S. Grzywacz - Wirtualne JasłoPopiersie i tablica znalazły się na cokole, który stoi przed budynkiem jasielskiej remizy przy ul. Mickiewicza. Odsłonięcia pomnika dokonali: wicewojewoda podkarpacki Witold Lechowski, starosta jasielski Mariusz Sepioł, burmistrz Jasła Ryszard Pabian, zastępca Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP w Rzeszowie st. bryg. Jan Ziobro oraz zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Jaśle mł. bryg. Bogdan Ziemba, a poświęcił go kapelan strażaków z terenu Jasielszczyzny ks. Tadeusz Wawryszko.

Członkiem Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Romualda Palcha, na czele którego stał mł. bryg. Bogdan Ziemba, był prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap, który uczestniczył w uroczystości i reprezentował w ich trakcie SMJiRJ.

Palch - fot. S. Grzywacz - Wirtualne Jasło

Fotografie – St. Grzywacz „Wirtualne Jasło”. Zdjęcie główne – Komenda Powiatowa PSP w Jaśle.

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.