Przedstawiciele SMJiRJ na obchodach Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

W ramach obchodów IX Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu nasi przedstawiciele uczestniczyli w uroczystości na kirkucie w Jaśle. Miała ona miejsce w dniu 25 stycznia, a wieniec i znicze przed pomnikiem pamięci złożyli m.in. Burmistrz Miasta Jasła, Zastępca Burmistrza, Przewodniczący Rady Miasta, Członek Zarządu Powiatu, Dziekan Jasielski oraz prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Wiesław Hap. Naszemu prezesowi towarzyszyły – wiceprezes Felicja Jałosińska  i członek Zarządu Ewa Pietraszek.

W godzinach popołudniowych grupa członków SMJiRJ wzięła też udział w wernisażu wystawy Społeczność żydowska w Jaśle” w Muzeum Regionalnym Celem tej wystawy jest przypomnienie mieszkańcom Jasła społeczności żydowskiej, która zamieszkiwała w naszym mieście przed drugą wojną światową i miała duży wpływ na jego  życie gospodarcze i kulturalne. Kres tej koegzystencji położyła wojna i eksterminacyjna polityka okupacyjnych władz niemieckich. Ludność żydowska została wymordowana w masowych egzekucjach lub wywieziona do obozów koncentracyjnych. Wraz ze zniszczeniem miasta przepadł również dorobek materialny tej społeczności. Na wystawie zaprezentowane zostały fotografie i dokumenty ukazujące społeczność żydowską w Jaśle i jej zagładę.

W trakcie wernisażu prezes Stowarzyszenia Wiesław Hap przekazał na ręce dyrektora placówki Alfreda Sepioła opracowany przez siebie album z wykonanymi fotografiami z Instytutu Yad Vashem w Jerozolimie, jako pokłosie jego udziału w międzynarodowym szkoleniu dla nauczycieli we wrześniu 2016 r. Przygotował również opis zdjęć oraz dołączył materiały m.in. dotyczące Żydów jasielskich.

/ps/

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.