Jaślanin uhonorowany w Rzeszowie

9 grudnia w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie odbyła się gala „Podkarpackiej Historii” oraz wręczenie Lamp Podkarpackiej Historii, połączone ze świętowaniem piątej rocznicy powstania tego cenionego ogólnopolskiego dwumiesięcznika. Decyzją kolegium redakcyjnego nagrodami w uznaniu zasług i osiągnięć w popularyzowaniu regionalnej przeszłości i tradycji uhonorowano szczególnie zasłużonych regionalistów z terenu całego województwa – współpracowników i tych, którzy odkrywają oraz pielęgnują i popularyzują podkarpacką historię – przeszłość i tradycję. Wśród piątki laureatów znalazł się historyk i regionalista jasielski Wiesław Hap.

Wiesław Hap to historyk i regionalista, nauczyciel, społecznik, działacz kulturalny, uhonorowany m.in. odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, harcmistrz, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, były prezes Jasielskiej Federacji Regionalnych Towarzystw Kultury, były zastępca komendanta Hufca ZHP i współpracownik Koła ŚZŻAK w Jaśle. Autor kilkunastu książek (m.in. dwóch wydań „Ziemia Jasielska naszą Małą Ojczyzną”), współautor kilkunastu innych (m.in. „Jasielska droga do Niepodległej Polski 1768-1922 (wyróżniona za najlepszą książkę regionalistyczną w Polsce w 2018 r.) i kilkuset artykułów. Współinicjator i koordynator mnóstwa działań upamiętniających zasłużone osoby i wydarzenia w regionie (np. tablica pamięci jaślan walczących o niepodległość Ojczyzny, 16 Dębów Pamięci w Jaśle w programie „Katyń … pamiętamy”. Współpomysłodawca i główny organizator corocznego Jasielskiego Marszu Wolności ku czci uczestników i ofiar akcji „Pensjonat”, corocznych „Międzywojewódzkich Konkursów – Życie i działalność Ignacego Łukasiewicza”. Częsty gość spotkań autorskich, autor prelekcji, wykładów historycznych, widowisk historyczno-patriotycznych, wystaw i akcji patriotyczno-historycznych Opiekuje się miejscami pamięci, organizuje współorganizuje i prowadzi historyczne sesje popularnonaukowe, wycieczki, biwaki harcerskie oraz uroczystości patriotyczne.

Pozostałe honorowe nagrody w postaci Lamp Podkarpackiej Historii trafiły do innych zacnych osób: Małgorzaty Jarosińskiej (harcmistrzyni, historyka i krajoznawcy, autorki publikacji o dawnym Rzeszowie i dziejach rzeszowskiego harcerstwa, instruktorki Muzeum Harcerstwa w Warszawie, przewodniczącej  Chorągwianej Komisji Historycznej w Rzeszowie, członkini Komisji Historii i Tradycji  przy ZG PTTK w Warszawie), dr Małgorzaty Kutrzeby (nauczycielki, historyka, prezesa Towarzystwa Miłośników Ziemi Błażowskiej, redaktora Kuriera Błażowskiego, kustosza Społecznego Muzeum Ziemi Błażowskiej, członka Polskiego Towarzystwa Historycznego, autorki publikacji), Jerzego Dyni (wieloletniego redaktora muzycznego Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie, byłego dyrektora Filharmonii w Rzeszowie, popularyzatora folkloru i tematyki kulturalnej w Oddziale TVP w Rzeszowie) oraz dra Edwarda Marszałka (leśnika, rzecznika prasowego Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, ratownika ochotnika w Grupie Bieszczadzkiej GOPR, przewodnika beskidzkiego, członka Rady Naukowej Ośrodka Kultury Leśnej, członka honorowego Speleoklubu Beskidzkiego, prezesa Stowarzyszenia Kulturalnego „Dębina” i redaktora naczelnego pisma „Dębina”, autora licznych publikacji).

Całość uroczystego spotkania w sali WDK w Rzeszowie prowadził redaktor Adam Głaczyński – znany dziennikarz Rozgłośni Polskiego Radia w Rzeszowie, a nagrody wręczali – Szymon Jakubowski – redaktor naczelny „Podkarpackiej Historii” i spiritus movens całego wydarzenia oraz prof. nadzw. dr hab. Wacław Wierzbieniec – członek kolegium redakcyjnego. W uroczystej gali wzięli udział czytelnicy i współpracownicy „Podkarpackiej Historii”, ludzie kultury, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych z terenu województwa podkarpackiego i miasta Rzeszowa, dziennikarze lokalnych mediów. Przyznawane od czterech lat Lampy Podkarpackiej Historii są symbolem światła rozjaśniającego mroki przeszłości i w sposób oczywisty odwołują się do historii regionu, który jest kolebką przemysłu naftowego, a jej „ojcami” Ignacy Łukasiewicz i Jan Zeh. W dotychczasowych edycjach od 2016 r. te prestiżowe nagrody otrzymało dwadzieścia osób indywidualnych i jedna organizacja.

/SMJiRJ/

Komentarze wyłączone.