Zmarł nasz długoletni Członek

5 grudnia 2020 r. zmarł zasłużony Jaślanin, uznany społecznik jasielski, działacz sportowy, spółdzielczy i rzemieślniczy Edward Nazgowicz.  Był również wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, w tym w latach 2004-2007 aktywnie udzielał się jako członek Zarządu SMJiRJ.

Urodził się 13 października 1931 r. w Szczakowej – Jaworzno. W 1935 r. razem z rodziną przeniósł się do Krosna, a w 1937 r. do Jasła. W 1946 r. ukończył tu szkołę podstawową. Naukę kontynuował w miejscowym Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Stanisława Leszczyńskiego w którym zdał maturę w 1951 r. Następnie podjął naukę w zawodzie szklarza w zakładzie swojego ojca w Jaśle przy ul. Floriańskiej. Po zdaniu matury oficjalnie rozpoczął tam pracę.

W latach 1951-1953 odbył służbę wojskową. Cały czas uprawiał sport. Jego ulubioną dyscypliną sportową była i dalej pozostaje piłka nożna. Już w 1945 r. grał jako trampkarz i junior w klubie „Naprzód”, a później w „Czarnych” Jasło. Jako zawodnik piłki nożnej występował w GWKS Lubliniec, Częstochowa, Gliwice. W 1953 r. uczestniczył w Spartakiadzie Krakowskiego Okręgu Wojskowego w Krakowie.

Po odbyciu służby wojskowej, pracując dalej w zakładzie szklarskim swojego ojca, zdał egzamin czeladniczy w Cechu Rzemiosł Różnych w Jaśle w 1956 r. a egzamin mistrzowski przed Komisją Egzaminacyjną Izby Rzemieślniczej w Rzeszowie. W latach 1956 – 1977 pracował w PSS „Społem” w Jaśle na stanowisku kierownika Działu Inwestycji i Remontów. Odbył kurs kierowników inwestycji i remontów w Poznaniu w 1957 r. organizowany przez „Społem” PSS Warszawa. Od 1978 r. do przejścia na emeryturę w 1996 r. prowadził własny zakład szklarski w Jaśle.

Jako czynny zawodnik piłki nożnej grał do 1972 r. w różnych klasach rozgrywkowych włącznie do III ligi, najczęściej jako napastnik. Przeszedł szkolenie trenerskie. Odbył kurs pomocników instruktora piłki nożnej w Przemyślu w 1970 r. i kurs instruktora piłki nożnej w Przemyślu w 1973 r. Od lat 70. zajmuje się również grupą naborowo – szkoleniową „Orlików”, którzy pod jego kierunkiem stawiają pierwsze kroki piłkarskie. Grupa ta działa przy Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Jaśle.

Był organizatorem wielu halowych turniejów piłki nożnej klubowych i podwórkowych oraz inicjatorem i organizatorem Jasielskiej Halowej Piłki Nożnej szkół podstawowych. Odniósł wiele sukcesów sportowych ze swoimi podopiecznymi zarówno na terenie miasta, województwa jak i makroregionu. Pełnił społecznie funkcje: przewodniczącego Komisji Rewizyjnej OZPN Krosno, członka Sądu Koleżeńskiego Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej w Rzeszowie, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej JKS „Rafineria – Czarni 1910”, przewodniczącego Komisji Rewizyjnej MKS „MOSiR Jasło” – siatkówka męska. Prowadził kronikę sportową JKS „Czarni” Jasło.

W 2008 r. Rada Miejska Jasła przyznała mu tytuł „Zasłużony dla Miasta Jasła” za wybitne zasługi w zakresie pracy społecznej na rzecz sportu i wychowania kolejnych pokoleń młodych jaślan. W 2012 r. został wybrany przez sympatyków jasielskiego klubu „największą legendą” Czarnych Jasło.

Zmarły był wspaniałym, życzliwym, pracowitym i skromnym Człowiekiem o wysokiej kulturze osobistej.

Panie Edwardzie – nigdy o Panu nie zapomnimy. Cześć Jego Pamięci!

W imieniu Zarządu SMJiRJ – prezes Wiesław Hap

Komentarze wyłączone.