Ukazała się książka o związkach Łukasiewicza z regionem oraz o dziejach lokalnego przemysłu naftowego i gazownictwa

Początkiem sierpnia ukazało się najnowsze wydawnictwo Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Jest to książka autorstwa Wiesława Hapa pod tytułem „Ignacy Łukasiewicz. Od niego wszystko się zaczęło … Dzieje i ludzie przemysłu naftowego i gazownictwa regionu jasielskiego w 200. rocznicę urodzin Łukasiewicza”.

W 2022 r. mija 200. rocznica urodzin i 140. rocznica śmierci Ignacego Łukasiewicza dlatego uchwałą Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej 2022 r. ustanowiono Rokiem Ignacego Łukasiewicza.  Człowiek ten miał ogromne zasługi dla rozwoju polskiego przemysłu i gospodarki, był farmaceutą, przedsiębiorcą o wielkim zmyśle biznesowym, wynalazcą, konstruktorem, a oprócz tego wielkim polskim patriotą i działaczem niepodległościowym angażującym się w walkę o niepodległość naszej Ojczyzny oraz powszechnie szanowanym filantropem. Pochodził z Podkarpacia i z tym Podkarpaciem przez wiele lat był związany. Miał też bardzo mocne związki z Jasłem. To przecież w Ulaszowicach pod Jasłem w 1856 r. utworzył pierwszą na świecie destylarnię ropy naftowej. Te działania, osiągnięcia i wynalazki Łukasiewicza przyczyniły się w ogromnym stopniu do prawdziwej, choć stopniowej eksplozji przemysłu naftowego na świecie.

Ślady pamięci po tym wielkim i skromnym człowieku, jednym z najwybitniejszych i najbardziej zasłużonych dla naszego narodu, zachowały się w kilkunastu miejscach w naszym regionie. Także i w Jaśle. Wszak i tu żył, mieszkał, pracował. Tablica w Rynku uwiecznia fakt, że prowadził w Jaśle aptekę, mały grób na Starym Cmentarzu dowodzi, że pochował w tym mieście ukochane, jedyne dziecko, a obelisk przy ulicy Lwowskiej unaocznia, że w tym miejscu twórca przemysłu naftowego założył pierwszą w świecie destylarnię. Jej kontynuatorką była przez wiele lat jasielska rafineria nosząca jego imię, a obecnie tradycje te podtrzymują spółki działające po jej restrukturyzacji.

W roku jubileuszowym – 200. rocznicy urodzin i 140. rocznicy śmierci Ignacego Łukasiewicza – to okolicznościowe wydawnictwo jasielskiego historyka – regionalisty przypomina jego życie i działalność. Ukazuje wiele związków z Jasłem oraz przedstawia konsekwencje jego pracy, czyli rozwój przemysłu naftowego, w sposób szczególny na tym skrawku polskiej ziemi, jakim jest umowna Ziemia Jasielska.

W tej publikacji najpierw przybliżona zostaje historia wydobycia ropy naftowej na świecie, na ziemiach polskich i w regionie. Następnie autor koncentruje się na osobie Ignacego Łukasiewicza, jego dzieciństwie i młodości, początkach działalności farmaceutycznej i konspiracyjno-niepodległościowej, na wielkim sukcesie badawczym osiągniętym wspólnie   z Janem Zehem oraz na wynalazku lampy naftowej, na kolejnych etapach pracy we Lwowie, w Gorlicach, Bóbrce, Ulaszowicach i w Jaśle (w rozdziale „Okres jasielski”), Polance i Chorkówce. Poznajemy działalność tego wybitnego Polaka na wielu polach, dowiadujemy się również, jak go zapamiętano i upamiętniono (m.in. w rozdziałach „O twórcy przemysłu naftowego na poważnie i z humorem”, „Upamiętnienie Łukasiewicza” i „Wybitny Polak w opiniach znanych ludzi jego epoki”). W dalszej części opracowania poznajemy jego wielkich następców, naftowców, dla których stał się wzorem i mistrzem (m.in. związanych mocno z Jasłem i regionem – Augusta Gorayskiego, Tadeusza Sroczyńskiego, Jerzego Strzetelskiego, Aleksandra Dietziusa, Henryka Górkę, Józefa Czernickiego i Adama Nowaka).

W publikacji przybliżone zostały też dzieje lokalnego przemysłu naftowego i gazowniczego, jasielskie firmy tej branży (Rafinerii Nafty w Jaśle – Niegłowicach, Przedsiębiorstwa Poszukiwań Nafty i Gazu w Jaśle oraz Zakładu Gazowniczego w Jaśle) a także miejscowości i obiekty tzw. „Szlaku Naftowego”. Książka zawiera również 98 fotografii, w tym część dotychczas niepublikowanych i bardzo bogatą bibliografię.

Jest to publikacja zarówno dla ludzi młodych jak i dorosłych. Można ją nabyć w cenie promocyjnej  w siedzibie SMJiRJ przy ul. Śniadeckich 15 – obok stadionu „Czarnych” (tel. 505 661 224) lub przez zamówienie mailem – poczta@ jasloiregion.pl

Komentarze wyłączone.