Sukcesy młodych regionalistów i historyków

W ostatnim miesiącu zakończonego roku szkolnego sporo znaczących sukcesów osiągnęła grupa pasjonatów historii i regionalizmu  – uczniów Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza  w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle. Część z nich należała do Szkolnego Koła Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego.

 

Najlepsi w Polsce

Świetne wyniki osiągnęli uczniowie Dwunastki” w tegorocznej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Wybitni ziemianie w okresie międzywojennym. Gospodarka, kultura, nauka, dyplomacja” dla uczniów szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Najpierw – na etapie wojewódzkim – musieli przygotować prace pisemne i multimedialne. Bohaterami ich prac byli ziemianie z naszego regionu. W kategorii prac pisemnych Natalia Kopeć zajęła I miejsce, zaś w kategorii prac multimedialnych Wiktoria Dusza i Gabriela Ruwińska zwyciężyły przed Leną Kraus  i Michałem Kamińskim. W finale ogólnopolskim, który odbył się w urokliwym dworku ziemiańskim w Goszycach koło Krakowa 2 czerwca 2023 r. podopiecznym Wiesława Hapa poszło równie dobrze. W części ustnej konkursu wykazali się dużą wiedzą historyczną dotyczącą historii ziemiaństwa, w tym z naszego regionu. I miejsce w kraju w kategorii praca multimedialna i tytuł laureata zajął dwuosobowy zespół – Lena Kraus i Michał Kamiński. IV miejsce w tej kategorii i tytuł finalisty ogólnopolskiego wywalczył duet  Wiktoria Dusza i Gabriela Ruwińska. Z kolei w kategorii prac pisemnych Natalia Kopeć uplasowała się na III miejscu w Polsce i uzyskała tytuł laureata krajowego.

Lena Kraus i Michał Kamiński

Laureaci konkursu historycznego o ziemianach wraz z opiekunem

Laureatka międzynarodowego konkursu 

Z kolei inna uczennica SP 12 – Maja Witusik – została laureatką trzeciej międzynarodowej edycji konkursu „Epizody z najnowszej historii Polski w komiksie”. Konkurs ten polegał na wykonaniu komiksu w języku polskim przedstawiającego epizod rozgrywający się na tle wydarzeń ważnych dla dziejów polskiego społeczeństwa. Maja przygotowała komiks poświęcony zamachowi na kata Krakowa SS-Obergruppenführera Friedricha Wilhelma Krügera. Dowódcą tej akcji był jaślanin, por. Edward Madej ps. „Felek”. Opiekunem uczennicy był jej nauczyciel historii – Wiesław Hap.  Uroczystość zakończenia tego międzynarodowego konkursu odbyła się 2 czerwca 2023 r. w Centrum Edukacyjnym IPN w Warszawie. Wcześniej Maja została laureatką wojewódzką tego konkursu, podobnie jak i dwójka reprezentantów SP 12, którzy również zostali nominowani do szczebla finałowego. Byli to Maksymilian Dranka (komiks – „Hubal” – ułan – patriota rodem z Jasła. Epizody z życia bohatera) oraz Igor Ostrowski (komiks „Bitwa pod Gilową Górą”). Opiekunem uczniów był też Wiesław Hap. Organizatorem tego konkursu był Instytut Pamięci Narodowej.

Maja Witusik

 

Osiągnięcia w konkursie wojewódzkim o Kościuszce

W Wojewódzkim Konkursie Literackim „Mój Kościuszko” odbywającym się pod honorowym patronatem Podkarpackiego Kuratora Oświaty, Starosty Jasielskiego i Burmistrza Kołaczyc, w kategorii uczniów klas VII-VIII laureatką i zdobywczynią I miejsca w województwie została Patrycja Wachowska, a wyróżnienie wśród uczniów klas V-VI uzyskała Amelia Witalec. Opiekunem uczennic był  Wiesław Hap. Patrycja Wachowska była autorką pracy „Wywiad z generałem Tadeuszem Kościuszką”, Amelia Witalec przygotowała zaś pracę pod tytułem „Z pamiętnika adiutanta Naczelnika Kościuszki”.

Patrycja Wachowska

 

Kolejni posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży

1 czerwca 2023 r., w Dzień Dziecka, w gmachu parlamentu RP w Warszawie, miało miejsce posiedzenie XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Organizatorem SDiM byli: Kancelaria Sejmu, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Instytut Pamięci Narodowej oraz Ośrodek Rozwoju Edukacji. Tematem tegorocznych obrad była walka żydowskich bojowników w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim. Wydarzenie to poprzedziło dzień wcześniej zwiedzanie stolicy. Aby zostać laureatem tegorocznej sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży trzeba było wykonać szereg działań pod hasłem „Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”. Uporała się z nimi z powodzeniem szóstka uczniów SP 12 – stanowiąca trzy zespoły w składzie: Natalia Kopeć i Maja Witusik, Wiktoria Dusza i Dorota Skórska oraz Jakub Kosiek i Franciszek Papciak. Co ważne, młodzi ludzie w swoich pracach i działaniach przypomnieli również losy społeczeństwa żydowskiego w latach okupacji niemieckiej na terenie Jasła i powiatu jasielskiego. Wraz z opiekunem uczestniczyli oni w obradach 1 czerwca. Szkoda że ze względu na chorobę nie mógł być w ich gronie Jakub Kosiek. Wcześniej, 20 i 21 maja 2023 r. odbyły się warsztaty dla 16 zespołów najlepszych  w każdym  województwie, uczestniczących w sesji SDiM.  Łącznie w warsztatach wzięło udział 32 uczniów, a wśród nich zwycięski duet z województwa podkarpackiego – Maja Witusik i Natalia Kopeć z opiekunem Wiesławem Hapem.

Młodzi posłowie Sejmu Dzieci i Młodzieży z opiekunem

Natalia Kopeć – III w Polsce

 

Zwyciężyli w Wojewódzkim Konkursie „Z Ignacym Łukasiewiczem na Ty”

Odbyła się również II edycja Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Chemicznego „Z Ignacym Łukasiewiczem na Ty” dla uczniów klas VII-VIII szkół podstawowych zorganizowana przez ZSM nr 3 w Jaśle. Współorganizatorem tego przedsięwzięcia edukacyjnego było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, a głównym sponsorem konkursu była Firma Exalo Drilling S.A. Grupa ORLEN. W konkursie wzięło udział 10 zespołów uczniowskich z 8 szkół podstawowych z województwa podkarpackiego zainteresowanych życiem, działalnością i osiągnięciami Ignacego Łukasiewicza oraz wiedzą z zakresu chemii. Trzyosobowe zespoły pracowały wspólnie. Laureatami zostali członkowie trzech zespołów z najwyższą ilością zdobytych punktów. I miejsce zajął zespół SP nr 12 w składzie: Lena Kraus, Maksymilian Dranka oraz Oliwier Matysik.

Sukcesy w Turnieju Wiedzy o Jaśle

Bardzo licznie i efektywnie zaprezentowali się uczniowie SP nr 12 w XXXII Turnieju  Wiedzy o Jaśle w kategoriach konkursowych prac historycznych, plastycznych, multimedialnych i wiersza. Nagrodzonych zostało kilkanaście osób, wśród których znaleźli się laureaci, wyróżnieni I i II stopniem oraz nagrodą Prezesa SMJiRJ. Organizatorami konkursów byli: Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz MDK w Jaśle.

 

 

Komentarze wyłączone.