W poniedziałek 17 czerwca 2024 r. w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN w Jaśle z inicjatywy naszego Stowarzyszenia odbył się niezwykle interesujący wykład profesora Karola Myśliwca. Organizatorami wydarzenia byli: Miasto Jasło, Generator Nauki GEN w Jaśle i SMJiRJ. Na wstępie tego spotkania kierownik GEN-u Krzysztof Haluch powitał Profesora, Adama Kostrząba – Burmistrza Miasta Jasła, dr. Przemysława Baciaka – Zastępcę Burmistrza Miasta Jasła, dr. Krzysztofa Radtke z Polskiej Akademii Nauk w Warszawie z Małżonką oraz wszystkich zebranych na sali. Później głos zabrał Burmistrz Adam Kostrząb, który podziękował Profesorowi za kolejną wizytę w Jaśle i wraz z Zastępcą Burmistrza Przemysławem Baciakiem wręczyli wybitnemu archeologowi pamiątkowy obraz z wizerunkiem jasielskiego kościoła franciszkańskiego.
Następnie prowadzący spotkanie Wiesław Hap – prezes SMJiRJ przypomniał zebranym, że nieco ponad pół roku temu w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN w Jaśle obchodzono – również z inicjatywy SMJiRJ – jubileusz 80. urodzin prof. Myśliwca: „Wówczas poznaliśmy Profesora jako człowieka wielu pasji, dowiedzieliśmy się sporo o jego zainteresowaniach muzycznych, filmowych, tanecznych, o ulubionych książkach i wielu innych. Dzisiaj proponujemy Państwu przypomnienie działalności Pana Profesora jako znanego i cenionego na całym świecie naukowca, archeologa i egiptologa. A oto szczegółowy program dzisiejszego spotkania z Panem Profesorem: Najpierw prof. Karol Myśliwiec wygłosi wykład na temat polskich wykopalisk archeologicznych w Egipcie, następnie będzie miała miejsce promocja kilku ostatnich publikacji Pana Profesora, później będzie czas na pytania Państwa skierowane do Pana Profesora, a po zakończeniu oficjalnego spotkania będzie można zakupić publikacje i uzyskać dedykację od Pana Profesora. Szanowne Panie, Szanowni Panowie, zapraszam do wysłuchania wykładu Prof. Karola Myśliwca na temat „Polskie wykopaliska w Egipcie na zachód od najstarszej piramidy świata”.
A tak o przebiegu spotkania dowiadujemy się ze strony internetowej jasielskiego Generatora Nauki GEN: Niewielu badaczy cywilizacji starożytnego Egiptu może poszczycić się tak znaczącym dorobkiem naukowym, jak profesor Karol Myśliwiec. Wystarczy wspomnieć, że wybitny egiptolog, przez wiele lat kierował polską ekspedycją archeologiczną w Sakkarze, największej nekropoli królewskiej w Egipcie. W poniedziałek (17 czerwca br.) w Sali Audytoryjnej Generatora Nauki GEN, wygłosił wykład, w którym ponownie opowiedział o swoich badaniach. W spotkaniu wzięło udział blisko stu mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości. Poniedziałkowe wydarzenie odbyło się z inspiracji Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Profesor Karol Myśliwiec z radością przyjął zaproszenie do wygłoszenia wykładu w swoim rodzinnym Jaśle. Opowiedział w nim o polskich wykopaliskach w Egipcie, ze szczególnym uwzględnieniem prac, którymi przez wiele lat kierował jako szef polskiej ekspedycji archeologicznej w Sakkarze. Uczestnicy spotkania ze światowej sławy egiptologiem, mieli niepowtarzalną okazję do tego, aby dowiedzieć się czegoś więcej o zabytkach kultury materialnej, jakie pozostawiła po sobie jedna z najstarszych cywilizacji. W tym celu profesor Karol Myśliwiec zabrał słuchaczy w fascynującą podróż do przeszłości, przede wszystkim do czasów VI dynastii władców Egiptu. Profesor Karol Myśliwiec, jak ma to w zwyczaju, nie omieszkał sięgnąć pamięcią do lat młodości, którą spędził w rodzinnym Jaśle, dzieląc się przy tym ze słuchaczami błyskotliwymi anegdotami i komentarzami. – Mury tego budynku mają dla mnie znaczenie symboliczne. Chodziłem tutaj do pierwszej klasy szkoły podstawowej, w której uczyło się około pięćdziesięciu osób. Naszą wychowawczynią była pani Szafirowa. Wspominam ten czas z ogromnym sentymentem, nie tylko dlatego, że po nauce byliśmy zobowiązani zadbać o swoje zdrowie leżąc przez dwie godziny na materacach, co było dla mnie rzeczą nie do wytrzymania. Budynek ten był otwarciem mojej kariery naukowej. To właśnie tutaj nauczyłem się alfabetu – mówił. Poniedziałkowemu wykładowi towarzyszyła promocja książki pt. „Egipt za piramidami, czyli szeroki margines archeologii”. Opracowanie opublikowane przed dwoma miesiącami przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, jest autobiografią napisaną przez profesora Karola Myśliwca. Książka ukazuje jego dzieciństwo i młodość w Jaśle, studia na Uniwersytecie Warszawskim i 50 lat wykopalisk na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Egipcie i Syrii. Czytelnicy, którzy postanowili nabyć książkę, mogli liczyć na tradycyjną dedykację i autograf samego autora.
Należy dodać, że po wykładzie delegacja Zarządu SMJiRJ w składzie: Teresa Ryba (Członkini Zarządu), Wiesław Hap (Prezes Zarządu) i Andrzej Gawlewicz (I Zastępca Prezesa) podziękowali Profesorowi – Honorowemu Członkowi SMJiRJ – za wykład i za kolejne spotkanie oraz wręczyła mu piękny bukiet róż.
Uczestnicy spotkania mogli nabyć wyjątkową publikację – księgę jubileuszową – wydaną w związku z 80. rocznicą urodzin Profesora, która w całości jest poświęcona Jemu jako wybitnemu naukowcowi i humaniście. Autorem pierwszego rozdziału „Dzieciństwo i młodość Profesora oraz związki z miastem rodzinnym” jest Wiesław Hap – historyk, regionalista, prezes SMJiRJ.
Fot. Marcin Dziedzic (GEN) i Robert Michałowski (SMJiRJ)