Byliśmy współorganizatorami Jubileuszu 80. urodzin Profesora Karola Myśliwca

Przedstawiciele SMJiRJ z życzeniami dla Profesora (fot. z arch. GEN)

3 listopada 2023 r.  prof. Karol Myśliwiec obchodził 80. rocznicę urodzin. Kilkadziesiąt godzin wcześniej – 30 października – w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN w Jaśle odbyło się urodzinowe spotkanie z Jubilatem. Organizatorami tych jasielskich obchodów urodzin wybitnego jaślanina było Miasta Jasła, SMJiRJ, GEN, JDK i Muzeum Regionalne w Jaśle.

Warto przypomnieć, że Profesor jest wieloletnim członkiem SMJiRJ i Członkiem Honorowym SMJiRJ. Pomysłodawcą i scenarzystą jubileuszu oraz prowadzącym spotkanie był Wiesław Hap – historyk, regionalista i prezes SMJiRJ. W tym trwającym ponad dwie godziny bardzo sympatycznym świętowaniu z Jubilatem uczestniczyło blisko sto osób, w tym kilkanaście z szeregów naszego Stowarzyszenia. W jego trakcie delegacja władz SMJiRJ złożyła Profesorowi serdeczne życzenia, wręczyła bukiet kwiatów i list gratulacyjny oraz odznakę Stowarzyszenia.

Prof. Karol Myśliwiec to wybitny archeolog i egiptolog w skali światowej specjalizujący się w archeologii Egiptu faraońskiego ze szczególnym uwzględnieniem sztuki i religii.  Przyszedł na świat w podjasielskich Gądkach. W Jaśle ukończył Szkołę Podstawową nr 3 oraz Liceum Ogólnokształcące im. Króla Stanisława Leszczyńskiego.

Przez wiele lat  prowadził z powodzeniem prace wykopaliskowe w Egipcie, uczestniczył w badaniach w Syrii, Sudanie i na Cyprze. Jest autorem publikacji, artykułów naukowych i książek. Wykładał archeologię Egiptu na Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Warszawskim i Uniwersytecie Wiedeńskim. Jest członkiem Polskiej Akademii Nauk (kierownikiem Zakładu Egiptologii w Instytucie Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych PAN), Austriackiej Akademii Nauk i Niemieckiego Instytutu Archeologicznego. Był przedstawicielem Polski w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Egiptologów. Wygłosił wiele wykładów w placówkach naukowych w blisko trzydziestu krajach świata. 

Nigdy nie ukrywał wielkiego przywiązania do ziemi rodzinnej, do Gądek i Jasła. Przybywał tu kiedy tylko mógł. Bardzo ceni  sobie wykłady w jasielskich szkołach i kontakty z dziećmi oraz młodzieżą. Profesor wielokrotnie był gościem spotkań połączonych z wykładami, prelekcjami i wystawami w środowisku jasielskim, m.in. w Jasielskim Domu Kultury, Miejskiej Bibliotece Publicznej, Muzeum Regionalnym, w jasielskich szkołach, podczas uroczystości jubileuszowych I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle oraz Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, którego zasłużonym członkiem jest od wielu lat. W 1993 r. Rada Miejska Jasła nadała Mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, a w 2015 r. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego przyznało Profesorowi tytuł „Honorowego Członka Stowarzyszenia”. To w Jaśle – z inicjatywy uczniów miejscowej Szkoły Podstawowej nr 1 – Profesor został uhonorowany „Orderem Uśmiechu”.

A tak o jubileuszowym wieczorze urodzinowym Profesora pisały lokalne media. Zapraszamy do zapoznania się z niektórymi ich relacjami, warto również przejrzeć ich bogate galerie zdjęć z tego spotkania:

  https://jaslo.naszemiasto.pl/80-urodziny-prof-karola-mysliwca-w-jasle-wieczor-wspomnien/ar/c1-9505055

https://www.jaslo4u.pl/80-urodziny-profesora-karola-mysliwca-newsy-jaslo-30856

https://www.jaslo4u.pl/profesor-karol-mysliwiec-swietowal-w-gen-ie-swoje-osiemdzies-newsy-jaslo-30883

http://www.wirtualnejaslo.pl/artykul/profesor_karol_mysliwiec_swietowal_w_genie_swoje_osiemdziesiate/19564/

Komentarze wyłączone.