Ukazał się nowy album o Jaśle

Nie da się zatrzymać czasu. Chyba, że na albumowej fotografii. Tylko tam daje się zatrzymać chwilę, wydarzenie  i ludzi, których za moment może już nie będzie…

Na rynku wydawniczym pojawił się bardzo interesujący album wydany przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – „Jasło dawne – zniszczone – odbudowane – współczesne.” pod redakcją Felicji Jałosińskiej. Zespół redakcyjny, do którego obok niej weszli Wiesław Hap, Józef Laskowski i Mariusz Świątek, podzielił publikację na kilka części. Pierwsza to przybliżenie przez Felicję Jałosińską – wiceprezesa SMJiRJ – genezy i istoty powstania tego albumu, część druga to tekst autorstwa Wiesława Hapa – historyka  i regionalisty oraz prezesa SMJiRJ, przedstawiający zarys dziejów Jasła. Kolejne cztery główne części  wydawnictwa  ukazują zawarte w tytule okresy historii miasta i skupiają się już na samych fotografiach i ich opisach. Kompletowane przez Felicję Jałosińską przez wiele lat fotografie były konsultowane m.in. z  Mieczysławem Mikulskim oraz Andrzejem Krupą. Autorami projektu okładki są Andrzej Gawlewicz i Dariusz Koś.    

Fotografie i pocztówki w liczbie blisko trzystu  pochodzą ze zbiorów Jerzego Rucińskiego, Muzeum Regionalnego w Jaśle, Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Urzędu Miasta Jasła   i Felicji Jałosińskiej. Ich autorami są m.in. Wilhelm Ney, Stanisław Witowski – Iskrzyniak, Wojciech Walczak, Gustaw Russ, Mieczysław Mikulski, Mieczysław Wieteska, Stanisław Witowski, Czesław Leosz, Mieczysław Reby, Zdzisław Świstak oraz współcześni fotograficy. Wiele zdjęć dzisiejszego Jasła wykonali laureaci organizowanych  przez SMJiRJ i MDK konkursów fotograficznych „Jasło – Moje Miasto”.  Zebrane w jeden album tworzą interesujący portret Jasła różnych okresów. Fotografie   i pocztówki układają się w zbiorową, wielowątkową panoramę Jasła na tle jego dziejów.

Ten piękny i starannie wydany album o prawie dwustu stronach, z tekstami w językach polskim i angielskim, jest wartościowym źródłem o historii Jasła. Warto ją poznać. Album zaprasza w magiczną podróż w przeszłość poprzez słowa i obrazy uchwycone w obiektywie. Ułatwia przenoszenie się dzięki nim na chwilę w dziesięciolecia i lata, które bezpowrotnie minęły. Album jest wydany w twardej oprawie, na papierze kredowym i jest szyty. Jego atutem są opisy – zwięzłe, ale treściwe. Publikacja ta intryguje do poszerzania swojej wiedzy o Jaśle z innych książek.

Jeśli ktoś interesuje się przeszłością i fotografią  miasta, musi posiadać to wydawnictwo, gdyż dostarczy mu ono wiele wiedzy ukazanej za pomocą fotografii i opisu. Każdy, kto zetknie się z tym wydawnictwem, trafi na zdjęcia  i pocztówki, które przykują jego uwagę na dłużej. To dla starszych powrót do lat dzieciństwa oraz młodości,  a dla młodszych źródło wiedzy o przeszłości.  To unikatowe i niskonakładowe wydawnictwo można nabyć w księgarni „U Jacka” lub bezpośrednio w biurze SMJiRJ przy ul. Śniadeckich  15 (budynek obok stadionu „Czarnych”) w promocyjnej cenie 70 zł (tel. 505 661 224).

Wydawca składa serdeczne słowa podziękowania  Sponsorom, dzięki których  pomocy  i wsparciu publikacja ta mogła się ukazać. Są nimi: „AES” Hydromarket – Jasło, „ALIMA” – Zakład Produkcyjno-Usługowy – Jasło, „DAGMARA” Sp. z o.o. – Jasło, HUTA SZKŁA w Jaśle S.A., Jasielska Spółdzielnia Mieszkaniowa, „POLWAX” S.A. Parafiny Przemysłowe, Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle, „SPOŁEM” – Powszechna Spółdzielnia Spożywców    w Jaśle, „TARNOPAK” – Zakład Produkcji Opakowań Sp. z o.o. w Jaśle.

/ps/

Komentarze wyłączone.