W Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego „G2A Arena” w Jasionce odbyła się Ogólnopolska Konferencja pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy pt.: „Polska jest wolna! – To jest moja matka, ta ziemia!” Na wstępie głos zabrał ksiądz biskup Kazimierz Górny i odczytano listy od Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i Beaty Szydło, wiceprezes Rady Ministrów. Następnie miały miejsce wykłady: Ewy Leniart, wojewody podkarpackiego – „80. rocznica utworzenia COP – czy jego idea może pozytywnie wpływać na rozwój regionu dziś”, ks. prof. dr hab. Pawła Bortkiewicza z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu – „Rola Kościoła Katolickiego w tworzeniu duchowości Niepodległej”, prof. dra hab. Krzysztofa Ożoga z Uniwersytetu Jagiellońskiego – „Zmagania Polaków XIX w. motywowane wiarą w walce o Niepodległość”, ddra hab. Krzysztofa Szwagrzyka, wiceprezesa IPN – „Rozwijanie patriotyzmu poprzez kształtowanie szacunku do historii narodowej i tych, którzy poświęcali własne życie walcząc o niepodległość Rzeczpospolitej” oraz prof. dra hab. Kazimierza Ożoga z Uniwersytetu Rzeszowskiego -„Rola języka polskiego w procesie odzyskania Niepodległości”.
Bardzo ważnym punktem tej patriotycznej konferencji było podsumowanie Konkursu Podkarpackiego Kuratora Oświaty pod tytułem: „A jak ciebie kto zapyta…- ludzie, miejsca, wydarzenia okresu walk o Niepodległą na Podkarpaciu w latach 1914-1922”. W jego trakcie Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty wręczyła okolicznościowe dyplomy i nagrody laureatom. Aż pięcioro spośród nich było z Jasła, a konkretnie ze Szkoły Podstawowej nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle, w większości członkowie Młodzieżowego Koła Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. W kategorii plastycznej na projekt znaczka pocztowego związanego z walką o Niepodległą w latach 1914-1922 w grupie uczniów klas 4-7 pierwsze miejsce zajął Karol Kolbusz, a w grupie gimnazjalistów i liceum zwyciężyła Gabriela Panaś, w kategorii literackiej na plan wycieczki historycznej „Śladami bohaterów walk o Niepodległą na Podkarpaciu w latach 1914-1922” wraz z opisem miejsc pamięci oraz sylwetek uczestników zmagań w grupie klas 4-7 zajął I miejsce Dominik Koba, w kategorii multimedialnej na prezentację multimedialną na temat osoby, miejsca lub wydarzenia związanego z walką o Niepodległą na Podkarpaciu w latach 1914-1922 w grupie klas 4-7 Szymon Filip był drugi, a w kategorii plastycznej na projekt medalu związanego z walką o Niepodległą w latach 1914-1922 w grupie gimnazjalistów i licealistów I miejsce zajęła Zuzanna Kachlik. Opiekunem wszystkich jasielskich laureatów jest ich nauczyciel historii, prezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – Wiesław Hap.
Nasi przedstawiciele godnie zaprezentowali na konferencji Jasło. Poprzez prace, oparte na poszukiwaniu i analizowaniu źródeł dokumentujących wydarzenia i ludzi z okresu 1914-1922, przybliżyli i ukazali wkład naszych lokalnych rodaków w historię całego narodu. Poprzez udział w tym konkursie oddali hołd i ocalili od zapomnienia ludzi, miejsca, wydarzenia, które w tamtych pamiętnych latach wpisały się w polską drogę do Niepodległości. Opiekun i młodzi regionaliści z Jasła składają serdeczne pozdrowienia za pomoc w organizacji wyjazdu na konferencję i na uroczystość podsumowania konkursu władzom Miasta Jasła.