Kalendarium 20 lat rozbudowy Jasła od 1970 do 1989 roku

Miłośnicy historii Jasła z niecierpliwością czekali na kolejny tom Kalendarium autorstwa Felicji Jarosińskiej, którego wydawcą jest Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. W czerwcu bieżącego roku  ukazała się jego VII część obejmująca historię naszego miasta w latach 1970 – 1989. Dzięki wytrwałej pracy autorki, średnie pokolenie jaślan może przypomnieć sobie czasy swojej młodości, a młodsi mieszkańcy czasy dzieciństwa i młodości swoich rodziców.

Tworząc najnowsze Kalendarium pani Felicja Jałosińska skorzystała z 40 opracowań książkowych, prawie 70 źródeł archiwalnych i  regionalnych czasopism: Nowin, Podkarpacia i Obiektywu . Dzięki  temu praca  zawiera aż 592 wydarzenia z najnowszej historii Jasła.  Książka  jest bogato ilustrowana. Na 50 fotografiach możemy między innymi  zobaczyć uroczystość oddania do użytku budynku JDK, zdjęcia przedstawiające wznoszenie bloków mieszkaniowych, budowę popularnego „Okrąglaka”, nieistniejące już obecnie baseny w Ogrodzie Jordanowskim, czy odjazd z jasielskiej stacji kolejowej pierwszego elektrycznego parowozu.

Myślę, że pozycja autorstwa Felicji Jałosińskiej wypełnia lukę w opracowaniach dotyczących najnowszej historii Jasła i  powinna cieszyć się dużym zainteresowaniem. Książkę można nabyć w biurze stowarzyszenia w JDK ( pokój nr 8 ) i w księgarni „ U Jacka”.

Na zdjęciu: budynek straży pożarnej w 1976 r.

jn

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.