Praca Joanny Głąb o Żołnierzach Wyklętych wyróżniona

Cieszy fakt, że młodzi ludzie interesują się naszą lokalną historią. Czasami też za swoją pracę i pasję są nagradzani. W marcu, w ramach „Roku Żołnierzy Wyklętych” w Sali Kongresowej Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie odbyła się gala podsumowująca ogólnopolski konkurs historyczny „Epizody Niepodległości – Żołnierze Wyklęci”. W kategorii szkół gimnazjalnych II miejsce w Polsce zajęła Joanna Głąb.

Laureatka jest uczennicą Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, harcerką 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” i członkinią Szkolnego Koła Młodych Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Opiekunem Joasi był jej nauczyciel historii i drużynowy – historyk, regionalista i prezes SMJiRJ Wiesław Hap. Młoda regionalistka w swojej pracy przedstawiła sylwetki Żołnierzy Wyklętych z terenu Jasielszczyzny, m.in. przybliżyła działalność w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” dowódcy Obwodu ZWZ – AK Jasło Józefa Modrzejewskiego oraz młodych ludzi wywodzących się z lokalnego harcerstwa działających po wojnie w „WiN” i organizacji „Młodzież Wielkiej Polski”. Joasia dotarła do materiałów i dokumentów (m.in. z archiwum opiekuna i ze zbiorów druha Stanisława Peca oraz jego siostry Katarzyny Garbarz z domu Pec), archiwalnych fotografii, relacji, wspomnień i publikacji.

Organizatorami konkursu byli: Fundacja Niepodległości, Ośrodek Karta, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, a odbył się on pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

 /dr/

Na zdjęciu: Joanna Głąb na tle kącika historyczno – regionalnego w ZSM nr 3 w Jaśle

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.