„Pozdrowienia z Jasła” od młodych amatorów fotografii

Publikujemy prace zwycięzców XVII Konkursu Fotograficznego „Jasło- Moje Miasto”. Jest to konkurs dla młodzieży, od lat organizowany jest wspólnie przez Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego oraz Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle. W tym roku konkurs odbył się pod hasłem: „Pozdrowienia z Jasła”. Co prawda, ograniczenia Internetu odbierają nieco urody zdjęciom, jednak obejrzeć naprawdę warto. 

Zwycięzcami tegorocznej edycji zostali: I miejsce: Dominika Żółtek (Gimnazjum 2 w Jaśle), II miejsce: Karol Wasowicz (Gimnazjum w Łajscach), III miejsce (ex aequo): Michał Borkowski (MDK w Jaśle) i Igor Smorul (Zespół Szkół Miejskich  nr 3 w Jaśle).

Nagrodę specjalną otrzymała Izabela Owsiak (Zespół Szkół w Warzycach). Wyróżnienia: Monika Warchoł i Piotr Pikos (Szkoła Podstawowa Nr 4 w Jaśle), Edwin Prajsnar (I LO w Jaśle) oraz Justyna Warchoł.

Prace oceniała komisja w składzie: Andrzej Gawlewicz – Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego – przewodniczący komisji, Tomasz Kasprzyk – Krynickie Towarzystwo Fotograficzne,  Anna Brożyna – plastyk Jasielski Dom Kultury, Krystyna Mikołajczyk – Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle i Dariusz Tęcza – Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle.

Andrzej Gawlewicz SMJiRJ: W tym roku chcieliśmy sprowokować uczestników konkursu do twórczej wypowiedzi na temat nie do końca jednoznaczny. Chcieliśmy aby młodzi fotograficy świeżym spojrzeniem na swoje miasto pokazali jego piękno. Liczyliśmy na ujęcia ciekawe, intrygujące, nowe , takie które urzekną i zachęcą do przyjazdu do Jasła. Wśród nadesłanych prac znalazły się , co nas cieszy, prace o różnym podejściu do tego tematu. Niektóre trzymały się konwencji tradycyjnej kartki pocztowej z obiektami , którymi tradycyjnie chwalimy się przed światem, inne pomimo iż przedstawiały tzw. „oklepane” tematy ukazywały je w nowym ujęciu, w pięknym oświetleniu, nadającym obiektowi wyjątkową kolorystykę. Były też prace, które odczytać można wieloznacznie np. czarno-białe ujęcie jasielskiej stacji z plątaniną torowisk i słupów trakcyjnych oraz symbolicznym odjeżdżającym pociągiem.

W trakcie obrad jury przewijało się spostrzeżenie, że na zgłoszonych fotografiach trochę zabrakło „życia”, że nie było na nich mieszkańców , którzy zawsze nadają widokówce atrakcyjności, a także znaczenia kulturowego. Może jest to uwaga, którą należy uwzględnić w przyszłych startach rokrocznie organizowanego konkursu „Jasło- Moje Miasto”.

Na fotografiach:

1) Rynek w Jaśle – autor: Dominika Żółtek, zwyciężczyni konkursu,
2) Zdjęcie laureatów po wręczeniu nagród, autor: Damian Palar „TerazJaslo.pl”
3) Pałac w Jaśle-Gorajowicach – autor: Edwin Prajsnar, laureat nagrody specjalnej.

Wybrane fotografie obejrzysz w naszej galerii. Kliknij tutaj.

UWAGA: Organizatorzy proszą zainteresowanych konkursem o zgłaszanie propozycji hasła przewodniego kolejnej edycji. Z uwagi na okres, w którym realizowany jest ten projekt (zima), dominują zdjęcia o tematyce jesienno-zimowej. Dlatego, w bieżącym roku termin i zasady konkursu ogłoszone zostaną wcześniej, na początku roku szkolnego. A już dzisiaj serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie „Jasło – Moje Miasto” – przez cały rok zdobywajcie fotografie ukazujące piękno naszego miasta! Kontakt przez zakładkę „NAPISZ DO NAS” na stronie SMJiRJ www.jasloiregion.pl .

/ms/

Still quiet here.sas

Skomentuj wpis

You must be logged in to post a comment.